Посни колачиња со морков и индијски оревчиња

Превкусни, здрави и посни, овие колаченца ни доаѓаат од индијската кујна, но брзо го освоија светот.

Потребни намирници – 200 грама рендан морков, 300 грама шеќер, 50 грама индијски ореви, 50 грама суво грозје, малку кардама во прав, коцка посен маргарин, индијско оревче за украсување.

Подготовка

Индијските ореви и сувото грозје испечете ги во тавче кое претходно сте го премачкале со посен маргарин. Во сад истопете го шеќерот, додадете го изренданиот морков, па гответе 30 минути на умерена температура со постојано мешање. Кога течноста потполно ќе испари, додадете ја коцката посен маргарин, кардамата во прав, печеното суво грозје и индијски ореви, уште еднаш промешајте и потоа тавата тргнете ја од ринглата оставајќи да се излади.

Друга тава обложете со мрсна хартија и ставете ја кашата од моркови. Изравнете ја со помош на лажица, оладете ја и исечете на парчиња (коцки), украсете со индисјки оревчиња и сервирајте.

Индијските ореви и сувото грозје испечете ги во тавче кое претходно сте го премачкале со посен маргарин. Во сад истопете го шеќерот, додадете го изренданиот морков, па гответе 30 минути на умерена температура со постојано мешање. Кога течноста потполно ќе испари, додадете ја коцката посен маргарин, кардамата во прав, печеното суво грозје и индијски ореви, уште еднаш промешајте и потоа тавата тргнете ја од ринглата оставајќи да се излади.

Друга тава обложете со мрсна хартија и ставете ја кашата од моркови. Изравнете ја со помош на лажица, оладете ја и исечете на парчиња (коцки), украсете со индисјки оревчиња и сервирајте.

Исто така прочитајте

Рудолф – новогодишни мафини за сите деца

Класичните чоколадни мафини со неколку дополнителни чекори можат да се претворат во преслатки новогодишни и …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *