Дома Црна Хроника Откриен нелегален алкохол во фирма во Кавадарци, приведен управителот

Откриен нелегален алкохол во фирма во Кавадарци, приведен управителот

74
Сподели

Откриени над 9.000 шишиња алкохол спакувани во количина од по 0,7 литри или литар, кои немаат маркица за акцизи, во правно лице во Кавадарци, а управителот е лишен од слобода за да се испита и да се приберат информации за пронајдената стока.

Алкохолот е пронајден при вчерашната акција на Основното јавно обвинителство Кавадарциво координација со Министерството за внатрешни работи.
– Акцијата продолжува и во винарската визба „Поварадарие“, каде според првичните информации пронајдена е поголема количина на жолта лозова ракија, без етикети со бандероли, со назнаки за продажба преку фирмата „Вино Жупа“ од Република Србија, која е сопственик на „Повардарие“ од Неготино, соопшти Јавното обвинителство на Македонија.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци издал насоки и наредби за прибирање податоци и потребна документација во предметот. Се преземаат и други дејствија со цел утврдување на фактите.

Коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here