Неодолив есенски сладолед од тиква (со цимет)

Уживајте во сите миризби на есента и во омилениот десерт-сладоледот, но овојпат од тиква. Рецептот се подготвува многу едноставно.

Потребни намирници – една помала тиква (околу 500 грама), 3 банани, малку цимет, куркума, кардамон и мускатно оревче, малку вода.

Подготовка

Исчистете ја и излупете ја тиквата. Исечкајте ја на коцки и ставете ја да се вари. Варете 15-на минути, и кога ќе биде целосно мека, оставете ја да се излади. Откако ќе биде ладна, ставете ја во замрзнувач. Истотака и исчистените банани ставете ги во замрзнувач. После 3-4 часа, извадете ги и може да го направите сладоледот. Во блендер или во сад за миксер ставете ја тиквата, бананите, зачините и многу малку вода. Кога смесата ќе се соедини, префрлете ја во сад и ставете ја во замрзнувач. Оставете ја во замрзнувачот уште половина час. Сервирајте го сладоледот, наросете врз него цимет (може и малку мед) и уживајте во есенските вкусови и миризби.

MакMода

Исто така прочитајте

Предлог-рецепти со Битолски путер за совршен семеен неделен ручек

Вечната дилема на секое семејство во недела е што да се подготви за вкусен неделен …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *