„Нашето последно танго“ – страствен филм за танцовата двојка Марија Нивес и Хуан Карлос Копес

Кого публиката доаѓа да види кога станува збор за танци во двојка? Тоа е болното прашање кое го поставува „Нашето последно танго“, страствен, креативен документарец во режија на Герман Крал за танцовата двојка Марија Нивес и Хуан Карлос Копес, која го популаризираше аргентинското танго низ целиот свет. Од утре филмот игра во киносалите низ републиката во дистрибуција на „КТ Филм и Медиа“.

Нивес и Копес беа чести гости на американската телевизија во раните 1960-ти и помогнаа мјузиклот „Танго Аргентино“, номиниран за наградите „Тони“, да заигра на Бродвеј во 80-тите години. Но, нивното сцениско романтично партнерство беше прекинато од многуте неверства на Копес. Конечно, тој одлучи да продолжи – успешно – без неа.

Филмот на Крал нуди некои основни информации за тангото и објаснува како Копес го премислил танцот за да се прилагоди на популарната култура што се развивала. Но, „Нашето последно танго“ е повеќе приказната на Нивес…

Дистрибуцијата на филмот во Македонија е помогната од German Films.

Исто така прочитајте

Ченинг Тејтум ја раскина соработката со Вајнстин

Ченинг Тејтум ги прекинува своите бизнис односи со продукциската компанија „Вајнстин Ко.“ и со Харви …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *