Дома Останато МИ: Борачите освоија второ злато за Македонија

МИ: Борачите освоија второ злато за Македонија

76
Сподели

Втор златен медал за Македонија на Медитеранските ири во Тарагона , Шпанија освои македонскиот репрезентативец во борење Магомедгаџи Нуров .

Нуров, кој се натпреварува во категоријата до 97 килограми, на фантастичен начин триумфираше во мечот за титула и со убедливи 11-0 го совлада Симоне Јанатони.

Покрај Нуров, медал освои и Дејан Митров кој стигна до бронза во борење слободен стил. Митров во категоријата до 74 килограми по голема борба со 3-1 го совлада фаворитот Мохамед Будра од Алжир.

Претходно медал на медитеранските игри освоија и каратистите, со злато се закити Берат Јакупи, а бронза осовија Жарко Арсовски и Ненад Келебиќ

Коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here