Дома Кошарка Македонија загуби од Чешка, Нема шанси за полуфинале

Македонија загуби од Чешка, Нема шанси за полуфинале

157
Сподели

По овој пораз македонските ракометари ги загубија шансите за висок пласман.
Бодрени од преку 3.000 навивачи „црвено-жолтите“ имаа одличен почеток и по девет минути водеа со 4:1. Три минути подоцна Кирил Лазаров од пенал зголеми на плус 4 (6:2). Истата предност нашите репрезентативци ја имаа и во финишот на првото полувреме (12:8), но во последните пет минути пропуштија неколку напади со играч повеќе да го зголемат водството. Тоа го искористија Чесите кои во финишот ја преполовија предноста на Македонија и на полувреме резултатот изнесуваше 13:11.
Со три гола во серија на Филип Талески во 38.минута македонските ракометари за прв пат имаа плус пет (17:12). Чесите беа упорни и на 12 минути пред крајот повторно се доближија на два гола (21:19).
Во следниот напад Филип Миркуловски зголеми на 22:19. Со серија од 3:0 во 53. минута резултатот беше изедначен (22:22). На четири и пол минути до крајот Лазаров не реализира пенал за враќање на предноста, а на спротивната страна Чешка погоди за прво водство на натпреварот (24:23). До крајот двете репрезентации постигнаа по еден гол за конечен триумф на чешката селекција.
Втората групна фаза македонската репрезентација ја завршува утре со натпреварот против Данска закажан за 18 часот.
Табела Група 2: Данска 6 бода, Шпанија 4, Германија 4, Чешка 4, Словенија 3, Македонија 3./МИА

Коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here