Најнови вести

Легендите од АББА се враќаат на сцена со интересен проект

Шведската поп група ABBA планира светска турнеја во 2019 година. Но, Бјорн Улвеус, Бени Андершон, Агнета Фелтскуг и Ани-Фрида Лјунгста нема да се качат заедно на сцената, како што се случи за време на ипровизираниот концерт во 2016 година, а ќе бидат застапувани на холограми.

“Тоа е совршено. Можеме да бидеме на сцената додека сум дома и одам со кучиња. Нема да морам да ја напуштам мојата куќа. Ако тоа навистина функционира, ќе има многу уметници, кои ќе не следат, дури и оние кои се уште се млади и патуваат по турнеи. Ова е многу интересен проект “, ја коментира идејата Бени во интервју.

Холограми слики на квартетот ќе бидат прикажани пред реална публика, а вокалите и аудиото ќе бидат земени од австралиската турнеја од 1977 година Последното турнеја на Швеѓаните, која помина под наслов “ABBA: North American and European Tour 1979”. .

Таа се одвиваше во 1979-1980 година во градови во Северна Америка, Европа и Азија и беше организирана во поддршка на шестиот студиски албум на бендот, насловен “Voulez-Vous”.

Групата, која е најпопуларниот квартет во светот во 70-тите години на минатиот век, има продадено над 370 милиони албуми, што ја става на второ место по продажба во Европа по “Битлси” и на четврто место во светот. Квартетот се распадна во 1982 година, десет години по неговото создавање.

Исто така прочитајте

(ВИДЕО+ФОТО) Најголемите модели на 90-тите години повторно на подиумот во Милано

На 15 јули 1997 Џани Версаче беше убиен на скалите на својот дом во Мајами …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *