Дома Филм Кина го забрани новиот филм за Вини пу

Кина го забрани новиот филм за Вини пу

28
Сподели

Кинеските власти забранија дистрибуција на новиот игран филм на Дизни „Кристофер Робин, каде си?“ за познатото мече Вини пу, пренесува Би-Би-Си. Со тоа Пекинг ја продолжи борбата против малото жолто мече, а сето тоа поради наводната сличност со претседателот Си Џинпинг. Вини Пу Кина Кинеските власти не објаснија зошто најновиот филм на Дизни е несоодветен за тамошната публика, но Би-Би-Си наведува дека се претпоставува оти тоа е дел од националната кампања против Вини пу, откако на социјалните мрежи се појавија пораки во кои се истакнува сличноста на анимираниот јунак со кинескиот претседател.

Вини Пу Кина

МИА

Коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here