Home Останато ЗОИ 2018: Американките ја прекинаа доминацијата на канадските хокеарки

ЗОИ 2018: Американките ја прекинаа доминацијата на канадските хокеарки

42
SHARE

Светскиот шампион САД го победи бранителот на титулата Канада со 3:2 на пенали откако регуларниот дел од олимиското финале заврши нерешено 2:2 Канаѓанките, кои победија на последните четири Олимписки игри, од кои три против Американките, беа во серија од 24 последователни победи во ЗОИ. Двата тима се состанаа во групната фаза, а тогаш победи Канада со 2:1. Бронзата ја освои Финска која вчера беше подобра од Русија.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here