Дома Македонија ЗАКАНИ ПО ЖИВОТОТ НА ЗАЕВ И СПАСОВСКИ: Албанската дијаспора ги повика Заев...

ЗАКАНИ ПО ЖИВОТОТ НА ЗАЕВ И СПАСОВСКИ: Албанската дијаспора ги повика Заев и Спасовски да исполнат што ветиле за да не „им је*ат матер“

84
Сподели

Закани по животот на Зоран Заев и Оливер Спасовски пристигнаа од Швајцарија, откако извесен Агрон Џафери на социјалните мрежи го повика министерот за внатрешни работи и претседателот на Владата јавно да кажат што се договориле на состанокот во Швајцарија

 

Извесен Агрон Џафери кој тврди дека бил присутен на состаноците на кои Заев и Спасовски давале ветувања пред албанската дијаспора во Швајцарија, на социјалните мрежи обајви мапа на голема Албанија во која централниот и западниот дел од Македонија се прикажани како дел од територијата на Албанија.

Тој ги повика Заев и Спасовски да не лажат и јавно да кажат што се договориле, а договорот да почнат да го спроведуваат, додавајќи дека тие двајца не можеле да ги лажат Албанците како што ги лажеле Македонците и дека за џабе тие не собирале пари за да ги финансираат.

„Оливер Спасовски ти и Заев треба да ја кажете вистината во Парламентот за што се договоривме. Што треба сега ние Албанците да чекаме кога на вас од СДСМ ќе ви текне да кажете. Доаѓавте во Швајцарија да не молите за коалиција, сега се правите будали. Лажете на секоја телевизија и сакате нас Албанците да е лажете. Ги прифативте сите точки од декларацијата за да имате мнозинство, каде е сега проблемот? Вие мислите ако ги лажете Македонците и нас ќе не лажете Албанците? Мислите дека ние Албанците од Швајцарија имаме дадено пари на Заев за да не лаже? Ајде кажувајте таму во парламент да не дојдиме во Куманово ди ти јебеме матер на тебе и на то аршлокот Зоран Заев. PROFTE ILIRIDA!“ – стои во текстот на Џафери.

Пред речиси три години, Зоран Заев на трибина во Берн, Швајцарија пред албанската дијаспора вети воведување на двојазичност на територија на целата земја, но и стартување со проект на федерализација на Македонија, преку поделба во кантони по примерот на Босна и Херцеговина.

Еден дел од ветувањата е завршен, имено воведувањето на двојазичност, но најверојатно Заев и Спасовски доцнат со имплементацијата на вториот дел од ветувањето, а оттаму и ваквите закани по нивниот живот.

infomax.mk

Коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here