Домашно Toblerone – неодоливо слатко задоволство

Toblerone е една од најобожуваните чоколади, а кога ќе го подготвите дома задоволството е уште поголемо.

Потребни намирници – 300 грама чоколада, 300 грама лешници, 3 јајца, 300 грама путер, 300 грама бисквити, 300 грама шеќер.

Подготовка

Карамелизирајте 200 грама шеќер. Потоа во карамелот вмешајте 200 грама препечени лешници. Измешајте и ставете ја смесата на подмачкана чинија и оставете ја да се излади. Останатиот дел од шеќерот пенесто изматете го со јајцата. Путерот посебно изматете го, потоа соединете го со јајцата. Додадете ја растопената чоколада и 100 грама мелени лешници.

Крамелот од лешници исечкајте го ситно и вмешајте го во смесата, па додадете ги мелените бисквити. Целата смеса убаво измешајте ја за сите намирници да се соединат. Претурете ја во соодветен калап и оставете ја во фрижидер да се „стегне“.

MакMода

Исто така прочитајте

Предлог-рецепти со Битолски путер за совршен семеен неделен ручек

Вечната дилема на секое семејство во недела е што да се подготви за вкусен неделен …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *