Најнови вести

Брз и сочен сладолед од праски

Сезоната на сочни праски е сеуште тука, па да го искористиме секој ден уживајќи во оваа превкусна овошка. Од неа направете сладолед на брз начин, а во вкусот сами ќе се уверите.

Намирници – 3 зрели праски, 2 лажици сок од лимон, 1 филџан шеќер, 2 филџана кисела павлака.

Подготовка

Излупете ги праските и од нив отстранете ги семките. Измерите 400 грама „месо“ од праските и исечете ги на коцки. Праските и сокот од лимон измешајте ги заедно во блендер се додека не добиете компактна смеса. Додадете го шеќерот и киселата павлака, па повторно се заедно измешајте.

Смесата претурете ја во плиток сад, покријте ја и замрзнете ја.

Исто така прочитајте

Мусака од тиквички и модар патлиџан

Едноставен рецепт од сезонски зеленчук и сирење за совршено уживање во ручекот. Потребни намирници – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *